Preskočiť na hlavný obsah

Niekoľko faktov o mastnej a zmiešanej pleti

"Leskneš sa, mala by si sa prepudrovať!" Poznáte tento výrok? Ja veru poznám a dosť dobre, lebo som ho neraz počula od svojej matky alebo kamarátky. Nepríjemný lesk trápi pomerne veľké percento populácie a nanešťastie sa objaví väčšinou vtedy, keď ho najmenej potrebujeme. Pred pracovným pohovorom, pred schôdzkou s nápadníkom, pred oslavou. Čo ten lesk spôsobuje?


Všetci dobre vieme, že keď sa trvalo leskneme, nikto nám nezožerie naše výhovorky o teplom prostredí a potení. Lesk a nečistý vzhľad je praobyčajným prejavom mastiacej sa pleti. Či takúto pleť nazveme mastnou, zmiešanou alebo suchou (pozor, aj taký extrém vážne existuje), to už závisí od rozsahu lesklých plôch a ďalších prejavov.

Tento nepekný zjav spôsobuje kožný maz, ktorý je ľudskému telu vlastný a inak prospešný, ak sa pravda netvorí vo veľkom. Múdre knižky naň majú k dispozícii aj pomenovanie hyperseborea, ale to len pre zaujímavosť, aby ste vedeli. Nadmerné vylučovanie mazu spôsobuje nedobrá starostlivosť o pleť, ale aj hormonálna nerovnováha. Kedysi sa verilo, že za akné je zodpovedná len aktivita pohlavných hormónov, ale neskôr sme prišli na to, že aj ľudia s poruchami štítnej žľazy zvyknú trpieť týmto problémom. A keďže ľudské telo je ako stroj, ktorý potrebuje úplnú rovnováhu v procesoch, aby mohol správne fungovať, na vine môžu byť aj hormóny nadobličiek, čo naši páni doktori strašne radi podceňujú. Ale tomuto fenoménu by som najradšej venovala osobitný článok, pretože toto je ozaj na dlhé vysvetľovanie.

Takže už vieme, ako problém vzniká, nuž si povedzme, aké stavy nám nadprodukcia kožného mazu môže spôsobiť. Pokožka je mastná, my sa leskneme a nepáči sa nám to, ale to nie je všetko. Maz sa totiž nemusí vytvárať rovnomerne, ale v zvýšenej miere sa môže tvoriť len na niektorých miestach, ktoré nazývame T-zónami a môže vyvolať ďalšie komplikácie.

T-zóna je označenie pre centrálnu časť tváre, čiže čelo, nos a bradu. Ak sa leskneme len v tejto časti, pričom zvyšok pleti je normálny alebo suchý, potom máme dočinenie so zmiešaným typom pleti. Takáto pleť je veľmi náročná na opateru, pretože nám nestačí len jeden či dva prípravky, ale ich potrebujeme viac. Ale poďme už k tomu, čo ja nazývam komplikáciami.

1. Vznikajúci maz v ideálnom prípade odtečie a pokožka sa sama očistí. V horšom prípade nastáva delenie buniek. Tu však nejde o proces ozdravenia a zacelenia rán, ale niečo celkom iné. Bunky sa nám začínajú deliť v miestach, kde sú otvory mazových žliaz a žľazy upchávajú. Tomuto sa žľaza čiastočne dokáže prispôsobiť a trošku sa rozšíri. Vtedy vidíme, že na niektorých miestach máme póry širšie.

2. Ani žľazy však nie sú možné rozširovať sa donekonečna, preto dochádza k tomu, že sa ich vyústenie uzavrie úplne. Pozorné oko si všimne, že sa niečo deje, no my väčšinou zaznamenáme zmenu až vtedy, keď maz začne oxidovať a vytvorí sa takzvaná čierna bodka.

3. Kto ignoruje čierne bodky, ten sa dobre preráta. V póroch nám doslova vzniká aktívna sopka, ktorá má uzavretý kráter a poriadne to tam vrie. Niečo ako kyslík vo vnútri neexistuje a tak si vo vnútri chováme baktérie, ktoré milujú všetko okrem kyslíka. Aby ste chápali, nejde o nepriateľské baktérie. Tieto nám dokonca pomáhajú rozkladať kožný maz, no za prítomnosti kyslíka a otvorených pórov sa nepremnožia a látky vznikajúce rozkladom sa pekne vylúčia von. Nám sa však tento dráždivý obsah hromadí a naleptáva steny žliaz, čo vôbec nie je dobré, pretože to im vôbec neprospieva a vzniká zápal. Ten už vidíme celkom zreteľne ako začervenanie a niekedy ho aj cítime.

4. V tej poslednej fáze už vidíme aj zahnisanú hlavičku. Hnis vystupuje na povrch, pokožka navrela, ale ešte stále nie je všetko vonku. Čo urobí žena, keď si toto všimne? Vystrčí ukazováčiky a ranku stlačí. Žľaza praskne, hnis odtečie a potom môžeme dúfať, že sa zahojí. Celé zle. Je to akné v ľahkej až stredne ťažkej forme a na také prst nepatrí. Ani ihla, hoci i dezifikovaná.

5. V horšom prípade žľaza praskne, no obsah nevytečie von, ale dovnútra. Toto je však veľmi zlý stav spôsobovaný práve tým našim zvykom dlabať si do akné prstami. Buď si nimi zanesieme infekciu, alebo si opakovaným vytláčaním úplne znefunkčníme proces bunkovej obnovy a žľazy sa z toho už nikdy tak celkom nespamätajú. Zápalom v takýchto dutinách sa darí. Vonku je zapálené miesto ohraničené mŕtvymi bunkami a vzniká veľmi škaredý tvrdý vred, alebo taká nepekná hrudka. Garantujem vám, že takéto hrudky sa neliečia tri dni, ako bežné akné, ale niekedy aj týždne. A dokonca sa na takéto zápaly predpisujú aj antibiotiká, lebo tu už nejde o bežný problém.

6. Ešte som nespomenula jeden extrém, o ktorom som čo to prezradila v článkoch o ekzémoch. Týmto extrémom je seboroická dermatitída - teda silný zápal kvasinkového pôvodu. Ako už prezrádza názov, prítomné sú kvasinky, ktorých pôsobenie sa prejavuje zmenou farby výlučkov i šupín vznikajúcich v mieste zápalu. Tá sa veru nelieči ľahko. Po liečbe ostávajú nepekné suché miesta a aj samotný liečiaci sa ekzém je nepríjemne šupinatý. Ja by som povedala, že v minulosti sme za toto ochorenie mohli "ďakovať" zlej diagnostike a nesprávnej liečbe mastnej až aknóznej pleti zo strany dermatológov. Však som tie recepty v ruke držala a sledovala reakcie pokožky pacientov, kým som pracovala v lekárni...

Akú starostlivosť si naša pokožka žiada, to už veľmi dobre vieme. S akné už dávno nechodíme ku kožným lekárom. Základné pravidlo je nám jasné: čistiť, čistiť a ešte raz čistiť, nie vysušovať. A ešte pokožku treba vhodne stimulovať, aby netvorila toľko mazu. Aj na to existujú pomocníci. Čierne bodky musíme šetrne odstraňovať vhodnou kozmetikou. Čo už papáte, na tom veľmi nezáleží. Je preukázané, že akné a strava nemajú spolu úzku súvislosť, hoci som donedávna mala také podozrenie. Myslela som, že po arašidoch mi naskáče akné, čo naozaj tak vyzeralo.

Fakt je, že kakao a ani arašidy vám do pórov nenalezú. To, na čo strava vyplýva, je činnosť organizmu, do ktorej spadá aj hormonálna rovnováha. Kto sa trápi so štítnou žľazou a podceňuje to, akoby čakal, až sa mu narušia aj ostatné hormonálne systémy. Kto má v neporiadku nadobličky a nevykoná nápravu, ten si priam koleduje o to, aby sa jeho telo začalo správať nevhodne až čudne. Hoci sa o tom veľa nepíše, úprava stravy a zmena životosprávy ako takej tiež vedie k zlepšeniu stavu pleti. A nielen pleti, ale celého organizmu. Treba len prečítať zopár dobrých článkov o zdraví a odsledovať, ako na nás pôsobia potraviny. Ak máte teda po dvadsaťpäťke a niektorý z vyššie spomínaných problémov vám stále žerie nervy, máte najvyšší čas na zamyslenie.

Toto zatiaľ nie je z mojej strany všetko. Až skončím tému ekzémov, začneme sa baviť o mastnej pokožke a akné a to pekne vo veľkom. Tešte sa.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako vyrobiť formičku na vykrajovanie medovníčkov

Výroba vykrajovacej formičky nie je taká veda, ako by sa mohlo zdať. Dnes som pre vás pripravila trošku netradičný recept. Budeme robiť formičku. A nie žiadny stromček ani srdiečko. Ja som si vytvorila formičku mojej psej slečny. Aj vy nôžete mať taký tvar, aký si len zmyslíte. Tak čo? Idete do toho? Tento postup bola čistá improvizácia. Chcela som si pôvodne formičku kúpiť. Ibaže to poštovné by ma stálo viac než medovníčky pre tri 4-členné rodiny... Pozerala som po byte, z čoho by som formičku vyrobila, keď mi padol zrak na svietnik s vyhorenými čajovými sviečkami a bolo jasno. :-) Formičky sa isto dajú vyrobiť aj z iných materiálov. Raz som už skúšala vystrihovať pásiky z plechovky od oleja (a dorezala prsty poriadne), ale tento materiál sa pochopiteľne v domácnostiach nachádza najčastejšie a je ďaleko bezpečnejší i ohybnejší. A lacný. :-) Formička na vykrajovanie - návod s obrázkami Na výrobu formičky si nachystajte vypálené čajové sviečky v kovovej fólii. Myslím tým tie malé kahanc...

Kontaktujte ma

Pred necelými 6 rokmi, teda v čase, keď bol na tomto blogu publikovaný prvý článok " Kto je Bridget a kto je Veronika? ", som ešte presne nevedela, o čom tento blog bude. Chvíľkami to bolo prevažne o kozmetike, potom zasa o sebe, potom o práci, zdraví... taká "všehochuť". Dnes je obsah úplne jasný a keby ste mali k nemu otázky, alebo chceli so mnou nejakým spôsobom spolupracovať, kontakt na mňa nájdete v tomto článku. Presne 1. 1. 2013 som sa rozhodla pre radikálny krok. Všeobecné informácie o kozmetických procedúrach, obchodoch a rutine ostali na tomto mieste. Aj naďalej píšem o všetkom, čo ľudí zaujíma či môže zaujímať a články rôzneho druhu pribúdajú. No recenzie konkrétnych kozmetických produktov dostali svoj samostatný priestor. Produkty pre krásu, kozmetika, kozmetické pomôcky i parfumy sa odsťahovali preč a dali vznik novému blogu. Blog Awards4beauty - kozmetické oskary od New Bridget vám ukáže recenzie každého zaujímavého produktu, ktorý som kedy mala a ak...

Roláda z karé plnená zeleninou

Máte kus krásneho karé a uvažujete, čo by ste z neho spravili na obed? Priznajte si, prírodné rezne a minútky sú OUT. To už ste robili milión krát a možno vám ani nejdú na chuť. Skúste z mäska spraviť roládu a miniete všetko, čo máte v chladničke. Správna gazdinka nevyhodí nič. Všetko zužitkuje. Dnes mi to vôbec nemyslelo. Potrebovala som navariť obed a nie a nie vymyslieť, čo by sme mohli jesť. Všetky obľúbené jedla už totiž mama varila v týždni. Mohla som spraviť karé na prírodno. Len ho osoliť, okoreniť, opiecť na panvici, ale mne napadlo, že by som ho mohla niečím naplniť. Pozrela som staré kuchárske knižky, že aká je technológia a ako dlho sa to zhruba bude piecť. Nič... Ani teplota, ani čas. Nuž poďme improvizovať. Krok 1 Na obrázkoch som videla len raz zložené mäso, ale tej môj kus mäsa bol veľký. Takže som si vymyslela svojský rez v tvare písmena "U". Či je to tak správne, netuším, ale rezalo sa mi dobre. Prerušovaná čiara naznačuje miesto, kde som začala a šípky ukaz...