Preskočiť na hlavný obsah

Ajurvéda a zdravá pokožka

Je to veda o živote a tisícky rokov overený indický systém liečby tela ako celku, ktorý prináša nielen tipy, ako sa starať o svoje telo, ale tiež lieky na mnohé neduhy. Človek však nie je dokonalý tvor a ani jeho organizmus nemožno nazvať úplne ideálnym. Vždy má niečoho priveľa, niečoho primálo a ešte si vyrába nové problémy. A potom tou nerovnováhou trpí. Naučme sa teda, aká vlastne má byť tá rovnováha.


Ajurvéda definuje dokonalú pleť takto:

Ideálna pleť je mäkká, hebká a žiarivá. Má byť na dotyk príjemne teplá (to je znak dobrého prekrvenia), lesklá a mierne mastná. Dobre čítate, normálna pleť nie je jemná a bez lipidovej ochrannej bariéry, ona má naozaj odrážať svetlo a mierne sa lesknúť. Vrstva epidermis by nemala byť príliš hrubá, lebo hrubnutie naznačuje zvýšené odmieranie buniek a každá ranka či modrina sa musí hojiť rýchlo.

Že máte k tomuto ideálu riadne ďaleko? Potom spravte prvý krok a skúste definovať prevládajúcu energiu vo svojom tele. Podľa týchto princípov zistíte, čo máte robiť, aby ste mohli žiť v súlade s touto svojou vopred danou konštitúciou a cítiť sa harmonicky. Začnime určením typu pleti.

Nakreslila som pre vás taký obrázok, ktorý by vás mohol priviesť k poznaniu ľahšie, než keby ste mali prečítať desiatky článkov, ako som spravila ja.


Tak by sme teraz mohli vydedukovať nejaké tipy. Trošku vychádzam z prečítaného, no aby som len bezhlavo neodpisovala od iných, zabudnem na odborné termíny a presné definície. Radšej sa to pokúsim vysvetliť svojim "kuchynským slovníkom", lebo keby ste chceli odborný článok, nájdete a prečítate si ho aj bezo mňa...

Vata


Typ "Vata" by som prirovnala k tomu, čo my nazývame suchou a dehydratovanou pokožkou. Alebo aj tou "normálnou", ako ľudia zvyknú nazývať pleť kompletne zbavenú kožného mazu. Že býva studená, to si celkom dobre viem predstaviť, lebo drvivá väčšina mojich kamarátiek má presne takúto pleť. Ak idem niektorej pogratulovať a dať pusu na líčko, až ma strasie. Líca majú (na rozdiel odo mňa) studené. Ekzémy ženy typu vata nemávajú, leda ak z nejakej kontaktnej alergie. Pleť je skôr napnutá, keď jej chýba voda a nemá žiadny lesk. Ak sa začne olupovať a začne byť drsná, vtedy jej už chýba aj prirodzená ochranná bariéra.

Najlepšou starostlivosťou bude dobrý hydratačný krém a v zime sa zíde aj nejaký výživnejší, ako som písala v tomto článku. Veľmi vhodnými prípravkami sú krémy s obsahom pšenice, antioxidantov a mliečnych i rastlinných proteínov + lipidov. Nezanedbávajte protivráskovú starostlivosť. Suchá pleť stárne oveľa rýchlejšie ako mastnejšia. Neregeneruje sa tak rýchlo ako tie ostatné typy pokožky, lebo sa nevie dobre brániť. V žiadnom prípade neodporúčam umývať sa studenou ani príliš teplou vodou. Ten chlad možno zvádza ku horúcim kúpeľom, ale to je práve extrém. Lepšia je vlažná voda. Majte ju po ruke a striekajte sa ňou aj počas dňa. Urobíte veľmi dobre. Vyhýbajte sa akýmkoľvek extrémom - napríklad prechodom z tepla do zimy či vetra a dobre sa natierajte (pomáhajú aj masáže teplým olivovým či iným rastlinným olejom), inak sa vaša pleť priblíži k typu Pitta.

Pitta


Stačí trošku horúcej pary, horúci čaj, polievka či pikantné jedlo a pokožka hneď červená. Ženy s týmto typom pokožky majú viac menej normálnu pokožku, ale býva veľmi citlivá a náchylná na červenanie popísané i v tomto článku. Podobná je aj ich povaha - silne emotívna. Z času na čas ich treba schladiť, ale či už ide o city alebo pokožku, všetko s mierou. Extrémy nevyhovujú ani jedinému typu. Pokožka by sa nemala by sa vystavovať slnku, lebo nemá pigment pod kontrolou a poľahky môžete prísť k pigmentovým škvrnám. Dávajte si pozor aj na prechody z tepla do zimy a prílišné vysušovanie, či chladenie. Taktiež nesprávnou liečbou akné si koledujete o farebne nejednotnú pleť. Póry sa v dôsledku nesprávnej životosprávy a vystavovaniu teplu upchávajú a robí sa akné. Väčšinou si čierne bodky ani poriadne nevšimnete. Táto fáza je tak rýchla, že ju akoby preskakujete a prichádza rovno zápal, ktorý sa nie práve najrýchlejšie hojí a odstávajú po ňom škvrny. Môj prípad.

Základom dobrej opatery je nevysušovať pleť a učiť ju brániť sa. Potrebuje dôkladné ale jemné čistenie (najlepšie sú micelárne vody a toniká bez obsahu alkoholu) a nie príliš mastný krém s vhodným ochranným faktorom, aby ju to slnko toľko neničilo. Ak máte aj rosaceu, tak potom najlepší krém s obsahom extraktu z ruží. Tie Ajurvéda odporúča a teraz už chápem, prečo ma to k nim toľko ťahá. :-) Na trhu máme veľa krémov proti začervenaniu.

Kapha


Pokožka je zhrubnutá, bledá a dosť nečistá. Pre tie šupinky si ju zvykneme mýliť s Vatou a pre akné zasa s Pittou. Ale ona naozaj môže mať niečo z každého typu. Nie je každý len Kapha, Pitta alebo Vata. Sú aj zmiešané typy. Kapha slniečko znáša celkom dobre. Povedala by som, že o o niečo horšie ako Vata, ale lepšie ako Pitta. Napriek tomu je na dotyk skôr chladná a plní toxínov zo znečisteného životného prostredia i z potravy. Nevie sa prirodzene čistiť. Póry sú rozšírené, produkujú veľa mazu, na ktorom sa zákonite počas dňa prichytí aj viac nečistôt. Aj preto nikdy nepoužívajte zbytočne mastné krémy, nevychádzajte z domu bez očistenej pleti a riadne vstrebaného denného krému. Mejkap (ideálne nie na báze olejov) na konci každého dňa poriadne odlíčte.

Ako som už naznačila, najhlavnejšou úlohou je čistenie pleti. A nestačí ju čistiť raz, ale minimálne dvakrát denne. Píling si doprajte každý týždeň, alebo podľa potreby. Na prehriatie Ajurvéda radí používať zázvor a adstringencia na stiahnutie pórov. Dokonalou maskou pre pleť je maska s obahom íľu či liečivého bahna. Ten pokožku nielen upokojí a normalizuje tvorbu mazu, ale ju súčasne aj obrúsi a prekrví.

Zmiešané typy:

Prvou kombináciou je typ Vata - Pitta. K tomuto zmiešanému typu prídete poľahky. Stačí, aby ste sa zdržiavali v klimatizovaných priestoroch a nedostatočne pleť hydratovali a máte ho mať. Pleť bude nedobre zásobená vodou, nebude dobre živená a k tomu všetkému bude reagovať zvýšenou citlivosťou a podráždením na niektoré podnety. Odporúčaním pre tento typ je riadiť sa inštrukciami pre oba typy. V zime budete dbať na výživu, ako radí Ajurvéda pre typ Vata a v lete sa budete držať rád týkajúcich sa typu Pitta - hlavne sa treba chrániť pred slnkom.

Pitta - Kapha pleť je citlivá a zároveň mastná. Počas mojej mladosti sa k nej blížil aj môj typ pleti a prepracovala som sa k nemu práve vysušovaním. Nie je dobré zbavovať pleť všetkého mazu, len toho nadmerného a je rozumnejšie jeho tvorbu regulovať. Krémy s obsahom skvalénu budú skvelou voľbou. Sú jemné a nezničia ochranný film pokožky. Pužívajte ich hlavne v zime, kedy sa pokožka mastí viac. V lete sa riaďte odporúčaniami pre Pittu.

Vata - Kapha je vo všeobecnosti suchá pokožka, ale v T-zónach sú mastné miesta, kde sa z času na čas môže pritrafiť aj akné. Určite dodržiavajte zásady určené pre typ Vata. Samozrejme s dôrazom na čistenie problémových zón, aby sme pleť pekne vyrovnali. Žiaľ, na dobrú starostlivosť budete potrebovať viac prípravkov i viac času, keďže budete pleť ošetrovať dvojakým spôsobom, ale to vy určite zvládnete.

Ja to ako tak zvládam. Moja pleť je typická Pitta, ktorá mierne inklinuje ku Kaphe. Boli obdobia, kedy bola mastná až priveľmi, no to som už dostala pod kontrolu. K návratu k zdraviu mi pomáha Ajurvéda i iné prírodné vedy, ktoré ma posledné mesiace začali zaujímať. Keďže ma už nezaťažuje moja bývalá práca, konečne mám dosť času sa tomu venovať. Dostávam sa viac a viac do hĺbky, uzdravujem sa a o všetky svoje pozorovania i skúsenosti sa s vami samozrejme podelím. Máte sa na čo tešiť. Už nabudúce vám predstavím skvelý krém pripravený v súlade s ajurvédskymi receptúrami. Sledujte moje blogy, aby ste o to neprišli.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako vyrobiť formičku na vykrajovanie medovníčkov

Výroba vykrajovacej formičky nie je taká veda, ako by sa mohlo zdať. Dnes som pre vás pripravila trošku netradičný recept. Budeme robiť formičku. A nie žiadny stromček ani srdiečko. Ja som si vytvorila formičku mojej psej slečny. Aj vy nôžete mať taký tvar, aký si len zmyslíte. Tak čo? Idete do toho? Tento postup bola čistá improvizácia. Chcela som si pôvodne formičku kúpiť. Ibaže to poštovné by ma stálo viac než medovníčky pre tri 4-členné rodiny... Pozerala som po byte, z čoho by som formičku vyrobila, keď mi padol zrak na svietnik s vyhorenými čajovými sviečkami a bolo jasno. :-) Formičky sa isto dajú vyrobiť aj z iných materiálov. Raz som už skúšala vystrihovať pásiky z plechovky od oleja (a dorezala prsty poriadne), ale tento materiál sa pochopiteľne v domácnostiach nachádza najčastejšie a je ďaleko bezpečnejší i ohybnejší. A lacný. :-) Formička na vykrajovanie - návod s obrázkami Na výrobu formičky si nachystajte vypálené čajové sviečky v kovovej fólii. Myslím tým tie malé kahanc...

Kontaktujte ma

Pred necelými 6 rokmi, teda v čase, keď bol na tomto blogu publikovaný prvý článok " Kto je Bridget a kto je Veronika? ", som ešte presne nevedela, o čom tento blog bude. Chvíľkami to bolo prevažne o kozmetike, potom zasa o sebe, potom o práci, zdraví... taká "všehochuť". Dnes je obsah úplne jasný a keby ste mali k nemu otázky, alebo chceli so mnou nejakým spôsobom spolupracovať, kontakt na mňa nájdete v tomto článku. Presne 1. 1. 2013 som sa rozhodla pre radikálny krok. Všeobecné informácie o kozmetických procedúrach, obchodoch a rutine ostali na tomto mieste. Aj naďalej píšem o všetkom, čo ľudí zaujíma či môže zaujímať a články rôzneho druhu pribúdajú. No recenzie konkrétnych kozmetických produktov dostali svoj samostatný priestor. Produkty pre krásu, kozmetika, kozmetické pomôcky i parfumy sa odsťahovali preč a dali vznik novému blogu. Blog Awards4beauty - kozmetické oskary od New Bridget vám ukáže recenzie každého zaujímavého produktu, ktorý som kedy mala a ak...

Roláda z karé plnená zeleninou

Máte kus krásneho karé a uvažujete, čo by ste z neho spravili na obed? Priznajte si, prírodné rezne a minútky sú OUT. To už ste robili milión krát a možno vám ani nejdú na chuť. Skúste z mäska spraviť roládu a miniete všetko, čo máte v chladničke. Správna gazdinka nevyhodí nič. Všetko zužitkuje. Dnes mi to vôbec nemyslelo. Potrebovala som navariť obed a nie a nie vymyslieť, čo by sme mohli jesť. Všetky obľúbené jedla už totiž mama varila v týždni. Mohla som spraviť karé na prírodno. Len ho osoliť, okoreniť, opiecť na panvici, ale mne napadlo, že by som ho mohla niečím naplniť. Pozrela som staré kuchárske knižky, že aká je technológia a ako dlho sa to zhruba bude piecť. Nič... Ani teplota, ani čas. Nuž poďme improvizovať. Krok 1 Na obrázkoch som videla len raz zložené mäso, ale tej môj kus mäsa bol veľký. Takže som si vymyslela svojský rez v tvare písmena "U". Či je to tak správne, netuším, ale rezalo sa mi dobre. Prerušovaná čiara naznačuje miesto, kde som začala a šípky ukaz...