Preskočiť na hlavný obsah

EGF a kmeňové bunky v organizme



Kto navštevuje môj blog, ten už dobre vie, že za hydratáciu pokožky je zodpovedný tzv. prirodzený hydratačný faktor, ktorý sa označuje skratkou NMF. V praxi sa však často stretávame aj so skratkou EGF a vo všetkých pádoch sa skloňujú kmeňové bunky. O čo vlastne ide? To sa dozviete v tomto článku.



Nedostatok NMF sa na povrchu pokožky prejavuje dehydratáciou. Čítali ste o tom v tomto článku. Pleť nemá svoj prirodzený lesk, je drsná, napätá a pokiaľ sa tento stav nerieši, dochádza k zhoršeniu. Toto zhoršenie môže mať rôzne prejavy od akné (ktoré však má rôzne príčiny a toto môže byť jedna z nich), cez zvýšenú citlivosť pokožky až po drasticky vysušenú kožu s ekzémom. NMF ovplyvňuje hospodárenie pokožky s vodou, voda však nie je všetko. Dajme tomu, že pokožke poskytneme nejaké aminokyseliny, pridáme k nim kyselinu hyaluronovú. Bude to záruka toho, že sa spamätá? Zregeneruje sa? Alebo sa nám vari podarí zastaviť čas? Nie. NMF je len jeden z faktorov. Ten ďalší sa nazýva EGF.

EGF (EPG = epidermálny rastový faktor)

To, ako sa pokožka s prípadnými problémami vysporiada a to, ako jej vzhľad ovplyvnia pribúdajúce rôčky, z veľkej časti ovplyvňuje aj EGF (Epidermal Growth Factor), za objav ktorého dostal Dr. Cohen Nobelovú cenu. Ak percento NMF rozhodovalo o hospodárení pokožky s vodou, EGF poukazuje na schopnosť organizmu (konkrétne schopnosť vrstvy pokožky zvanej epidermis) množiť bunky. A to nie hociaké bunky, ale bunky kmeňové, ktoré odborníci nazývajú anglickým pojmom Stem Cells.

Aby ste tomu rozumeli, bunky keratinocyty (čiže kožné bunky) sa nevytvárajú z ničoho. Ony sa množia delením a toto sa nedeje chaoticky. Nemnožia sa nové bunky, tie majú obmedzenú životnosť. Množia sa vždy len kmeňové bunky. Sú to akési "materské bunky" a má ich každý živý organizmus. Nachádzajú sa v takzvanej bazálnej vrstve epidermis, ktorá je najspodnejšou vrstvou epidermis. Epidermis je jedna z vrstiev našej pokožky, ktorá má taktiež svoje podvrstvy a bazálna je jednou z nich, ale s tým vás teraz nejdem trápiť. Dôležitý je ten poriadok, ako sa to deje.

Ako sa bunky množia...

Z kmeňovej bunky sa vždy oddelí nová bunka, tá dozrieva a postupuje smerom nahor až k povrchu pokožky, kde sa s postupom času premení na zrohovatenú (odumretú bunku). Tento proces hrá na našom vzhľade veľkú úlohu. Bunky sa musia deliť dostatočne rýchlo a musia byť aktívne. Aktivita kmeňových buniek rozhoduje o celistvosti, hustote, elasticity a pevnosti pokožky. Bez aktívnych kmeňových buniek nevznikajú nové kožné bunky a koža sa neregeneruje.

Ak bunky chýbajú (napríklad v dôsledku úrazu), lekári ich môžu jedine doplniť z inej časti tela a dúfať, že sa pokožka zacelí. Ak bunky nie sú aktívne, to už je iný prípad. Môžeme pokožke dávať rôzne vitamíny, môžeme ju hydratovať a nebude nám to nič platné. Je tu však predsa jedna možnosť. Kmeňové bunky sa dajú za niektorých okolností aktivovať. Chce to však dobrú životosprávu, kvalitnú kozmetiku a hlavne jej poctivé používanie.

Kozmetika s kmeňovými bunkami

V rámci správneho chápania je treba naznačiť, že kozmetika neobsahuje ľudské kmeňové bunky. Kozmetika sa nesnaží chýbajúce bunky nahradiť. To by ani nešlo. Kmeňové bunky v kozmetike sú rastlinného pôvodu. Napíšem to jednoducho. Kľúčom k ich úspechu je doručiť prostredníctvom nich ku kmeňovým bunkám genetickú informáciu a "presvedčiť" vlastné kmeňové bunky, že zatiaľ nemajú nárok na výsluhový dôchodok a mali by sa činiť.

Aby sa však toto mohlo podariť, informácia musí ísť o čosi nižšie, čiže až do vrstvy dermis, ktorá je (ako už viete z môjho blogu) popretkávaná kolagénovými vláknami zviazaná elastínom, odkiaľ pôjde ten prvotný "rozkaz". Bunky totiž musia spolu komunikovať a musia dostať výživu, čo sa podporuje pridaním ďalších špeciálnych ingrediencií. Márne sa budete snažiť dopraviť bunky z krému, ktorý pôsobí len povrchovo a bunky nemajú spojencov, ktorí by ich vpravili do pokožky. Výrobcocia pridávajú rôzne peptidy, vitamíny a hyaluronát sodný, ktorých uplatnenie sa nájde aj pri hydratácii (ako NMF) a budovaní ochrannej bariéry kože. Čiže spájame príjemné s užitočným.

Záver: Je vhodné používať rastlinné kmeňové bunky?

Ja si myslím, že áno. Som toho názoru, že pokiaľ je kozmetika pripravená dobre, zohľadňuje potreby Vašej pokožky (hydratácia, výživa, a pod.), našli ste vhodný produkt pre Váš typ pleti a nasadíte ho v správnom čase (čiže nie príliš neskoro, keď môže byť poškodenie nezvratné), niektoré problémy spojené so starnutím a poškodeniami je možné vyriešiť. Rastlinné kmeňové bunky sa v procese boja javia ako sľubní pomocníci.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako vyrobiť formičku na vykrajovanie medovníčkov

Výroba vykrajovacej formičky nie je taká veda, ako by sa mohlo zdať. Dnes som pre vás pripravila trošku netradičný recept. Budeme robiť formičku. A nie žiadny stromček ani srdiečko. Ja som si vytvorila formičku mojej psej slečny. Aj vy nôžete mať taký tvar, aký si len zmyslíte. Tak čo? Idete do toho? Tento postup bola čistá improvizácia. Chcela som si pôvodne formičku kúpiť. Ibaže to poštovné by ma stálo viac než medovníčky pre tri 4-členné rodiny... Pozerala som po byte, z čoho by som formičku vyrobila, keď mi padol zrak na svietnik s vyhorenými čajovými sviečkami a bolo jasno. :-) Formičky sa isto dajú vyrobiť aj z iných materiálov. Raz som už skúšala vystrihovať pásiky z plechovky od oleja (a dorezala prsty poriadne), ale tento materiál sa pochopiteľne v domácnostiach nachádza najčastejšie a je ďaleko bezpečnejší i ohybnejší. A lacný. :-) Formička na vykrajovanie - návod s obrázkami Na výrobu formičky si nachystajte vypálené čajové sviečky v kovovej fólii. Myslím tým tie malé kahanc...

Kontaktujte ma

Pred necelými 6 rokmi, teda v čase, keď bol na tomto blogu publikovaný prvý článok " Kto je Bridget a kto je Veronika? ", som ešte presne nevedela, o čom tento blog bude. Chvíľkami to bolo prevažne o kozmetike, potom zasa o sebe, potom o práci, zdraví... taká "všehochuť". Dnes je obsah úplne jasný a keby ste mali k nemu otázky, alebo chceli so mnou nejakým spôsobom spolupracovať, kontakt na mňa nájdete v tomto článku. Presne 1. 1. 2013 som sa rozhodla pre radikálny krok. Všeobecné informácie o kozmetických procedúrach, obchodoch a rutine ostali na tomto mieste. Aj naďalej píšem o všetkom, čo ľudí zaujíma či môže zaujímať a články rôzneho druhu pribúdajú. No recenzie konkrétnych kozmetických produktov dostali svoj samostatný priestor. Produkty pre krásu, kozmetika, kozmetické pomôcky i parfumy sa odsťahovali preč a dali vznik novému blogu. Blog Awards4beauty - kozmetické oskary od New Bridget vám ukáže recenzie každého zaujímavého produktu, ktorý som kedy mala a ak...

Roláda z karé plnená zeleninou

Máte kus krásneho karé a uvažujete, čo by ste z neho spravili na obed? Priznajte si, prírodné rezne a minútky sú OUT. To už ste robili milión krát a možno vám ani nejdú na chuť. Skúste z mäska spraviť roládu a miniete všetko, čo máte v chladničke. Správna gazdinka nevyhodí nič. Všetko zužitkuje. Dnes mi to vôbec nemyslelo. Potrebovala som navariť obed a nie a nie vymyslieť, čo by sme mohli jesť. Všetky obľúbené jedla už totiž mama varila v týždni. Mohla som spraviť karé na prírodno. Len ho osoliť, okoreniť, opiecť na panvici, ale mne napadlo, že by som ho mohla niečím naplniť. Pozrela som staré kuchárske knižky, že aká je technológia a ako dlho sa to zhruba bude piecť. Nič... Ani teplota, ani čas. Nuž poďme improvizovať. Krok 1 Na obrázkoch som videla len raz zložené mäso, ale tej môj kus mäsa bol veľký. Takže som si vymyslela svojský rez v tvare písmena "U". Či je to tak správne, netuším, ale rezalo sa mi dobre. Prerušovaná čiara naznačuje miesto, kde som začala a šípky ukaz...