Preskočiť na hlavný obsah

Liečba nádchy a iných infekčných ochorení (zn. Správne!)


Poznáte ten vtip, že aká je smrteľná choroba muža na 6 písmen? Odpoveď znie: Soplík. No teraz už bez žartov. Liečba nádchy môže byť hodne ošemetná záležitosť. Špeciálne pre muža, ktorý často nemôže ostať doma, ale musí chodiť do práce a živiť svoju rodinu. Ale aj pre nás ostatných.



Rád o tom, kedy užívať probiotiká, ako tlmiť kašeľ i teplotu, je plný internet. Liečba nádchy naordinovaná "doktorom Google" však môže neraz vyjsť draho. Viete si z toho množstva informácií naozaj vybrať to, čo je pre Vás najlepšie? Viete, kedy je potrebné navštíviť lekára?

Nádcha je ochorenie, ktoré spôsobujú rôzne vírusy šírené vzduchom a niektoré si môžete zaniesť aj rukou. Ako sa vírus uchytí na nosnej sliznici, imunitný systém tela začne uvoľňovať histamín, zvýši sa prietok krvi, sliznica začervená a opuchne. Začne sa vo veľkom produkovať hlien a z nosa tečie. Základom úspechu je rýchly zásah a hlavne včasná liečba nádchy s podporou imunitného systému. Nie tým, že do seba hodíte lieky s obsahom látok znížujúcich teplotu alebo kúpite nosné kvapky tlmiace opuch. To nie je to, čo Vás zbaví infekcie. Pomôžu Vám tieto veci.

Teplo


Aby ste zakročili efektívne a správne, je dôležité si uvedomiť, že imunita si musí s vírusom poradiť sama. K tomu Vaše telo potrebuje v prvom rade teplo, pretože väčšina vírusov v teple neprežije. Neznižujte umelo teplotu, kým sa dlhšie nedrží nad hranicou 38°C.

Vlhkosť


Kvapky do nosa ja veľmi neuznávam. Spôsobujú návyk a vysušujú sliznicu. Oveľa vhodnejšie sú soľné spreje. Soľ sa účinne dostane aj cez veľkú vrstvu hlienu, zrieďuje ho, upokojuje sliznicu a každým vysrmrkaním nosa sa spolu s hlienom zbavujete i vírusov a baktérií z dutín. Výborná praktika je i zvlhčenie vzduchu v miestnosti, naparenie sa a slepačia polievka. To o polievke nie je len taká povedačka. Polievka prehreje telo, para z nej uvoľní sliznice a zelenina s proteínmi podporuje imunitu. Výborná je aj mrkvovo-zázvorová polievočka od mojej kamarátky Aďky.

zázračné ovocie, zelenina a slepačí vývar
zázračné ovocie, zelenina a slepačí vývar

Prírodná lekárnička


Liečba nádchy bylinkami je vždy dobrý nápad. Či už bylinky dostanete do tela formou inhalácie, alebo si z nich urobíte čaj, podstatne skrátite dobu liečenia. Protizápalové účinky má šalvia, no pokiaľ máte aj teplotu, skúste pridať lipu, kamilky, materinu dúšku alebo bazu čiernu. Teplý čaj podporí potenie a odstráni aj stres, ktorý imunite rozhodne neprospieva. Skúsiť môžete i cibuľový čaj. Zázračná zložka je i med, cesnak a zázvor. Ja by som tieto tri ingrediencie pokojne celé pomiešala a dávkovala po lyžičkách popri popíjaní čaju. Aj keby Vám časť z hlienu stiekla až na krčné mandle, čo sa pri nádche stáva, nebudete mať čoskoro zapálené aj hrdlo.

Vitamíny, minerály a iné zázraky


Kým som robila v lekárni, nikdy som nepustila pacienta preč bez rady, aby si doma spravil vitamínovú bombu s vysokým obsahom vitamínu C a užil nejaký doplnok stravy so zinkom. Mne osobne sa veľmi osvedčil aj sprej na imunitu Optimun s proteínmi z kolostra, ktorý funguje expresne. Spomínala som ho v minulom článku o imunite. Ak viete, ako a kedy užívať probiotiká, môžete si pomôcť aj nimi.

expresná liečba nádchy s Optimun sprejom
expresná liečba nádchy s Optimun sprejom

Pokoj a karanténa


Ideálne by bolo ostať doma a aspoň pár dní sa vyvarovať aktivitám. No pokiaľ musíte fungovať v práci, aspoň si po každom smrkaní umyte ruky a zabráňte šíreniu nákazy kýchaním. Snažte sa tiež vyhýbať chladnému či príliš suchému vzduchu.

Keď nádcha vyžaduje zásah lekára


Domáce liečenie je dobré z viacerých dôvodov. Nielenže ste v teple a pokoji, ale tiež predídete zhoršeniu stavu. Počas vírusovej infekcie je sliznica málo odolná voči baktériám a vonku sa môžete nakaziť. Pacienti často nechápali, prečo sa ich vypytujem na farbu hlienu, no práve zelenkavé a žlté sfarbenie signalizuje, že je sliznica napadnutá baktériami. Môže to byť sprevádzané i vysokými teplotami. Bakteriálne infekcie sú inou kapitolou a často potrebujú antibiotiká.

Pacienti sa so mnou často radili, či majú s antibiotikami užívať aj probiotiká. Moja odpoveď bola jednoznačne kladná, no v prvom rade som ich poučila o tom, kedy užívať probiotiká, aby boli účinné.

ako a kedy užívať probiotiká je rovnako dôležité ako ich výber
ako a kedy užívať probiotiká je rovnako dôležité ako ich výber, zdroj

Ako a kedy užívať probiotiká


Niektorí ľudia by boli schopní nahádzať všetky tabletky do seba naraz, ale to by bola veľká chyba. Vieme, že antibiotiká likvidujú všetky baktérie. Je logické, že kultúry v probiotickom preparáte by v prítomnosti antibiotika zahynuli tiež. Otázka, kedy užívať probiotiká, je teda na mieste. Určite ich nepapajte spolu. Počkajte aspoň 3 - 4 hodiny a až potom ich užite. Môže to byť otrava dávať si tabletku i v noci, no Vaše telo sa Vám za to odmení rýchlejším zotavením a lepším zdravím. S probiotikami ani liečba nádchy nebude taká zdĺhavá.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako vyrobiť formičku na vykrajovanie medovníčkov

Výroba vykrajovacej formičky nie je taká veda, ako by sa mohlo zdať. Dnes som pre vás pripravila trošku netradičný recept. Budeme robiť formičku. A nie žiadny stromček ani srdiečko. Ja som si vytvorila formičku mojej psej slečny. Aj vy nôžete mať taký tvar, aký si len zmyslíte. Tak čo? Idete do toho? Tento postup bola čistá improvizácia. Chcela som si pôvodne formičku kúpiť. Ibaže to poštovné by ma stálo viac než medovníčky pre tri 4-členné rodiny... Pozerala som po byte, z čoho by som formičku vyrobila, keď mi padol zrak na svietnik s vyhorenými čajovými sviečkami a bolo jasno. :-) Formičky sa isto dajú vyrobiť aj z iných materiálov. Raz som už skúšala vystrihovať pásiky z plechovky od oleja (a dorezala prsty poriadne), ale tento materiál sa pochopiteľne v domácnostiach nachádza najčastejšie a je ďaleko bezpečnejší i ohybnejší. A lacný. :-) Formička na vykrajovanie - návod s obrázkami Na výrobu formičky si nachystajte vypálené čajové sviečky v kovovej fólii. Myslím tým tie malé kahanc...

Kontaktujte ma

Pred necelými 6 rokmi, teda v čase, keď bol na tomto blogu publikovaný prvý článok " Kto je Bridget a kto je Veronika? ", som ešte presne nevedela, o čom tento blog bude. Chvíľkami to bolo prevažne o kozmetike, potom zasa o sebe, potom o práci, zdraví... taká "všehochuť". Dnes je obsah úplne jasný a keby ste mali k nemu otázky, alebo chceli so mnou nejakým spôsobom spolupracovať, kontakt na mňa nájdete v tomto článku. Presne 1. 1. 2013 som sa rozhodla pre radikálny krok. Všeobecné informácie o kozmetických procedúrach, obchodoch a rutine ostali na tomto mieste. Aj naďalej píšem o všetkom, čo ľudí zaujíma či môže zaujímať a články rôzneho druhu pribúdajú. No recenzie konkrétnych kozmetických produktov dostali svoj samostatný priestor. Produkty pre krásu, kozmetika, kozmetické pomôcky i parfumy sa odsťahovali preč a dali vznik novému blogu. Blog Awards4beauty - kozmetické oskary od New Bridget vám ukáže recenzie každého zaujímavého produktu, ktorý som kedy mala a ak...

Roláda z karé plnená zeleninou

Máte kus krásneho karé a uvažujete, čo by ste z neho spravili na obed? Priznajte si, prírodné rezne a minútky sú OUT. To už ste robili milión krát a možno vám ani nejdú na chuť. Skúste z mäska spraviť roládu a miniete všetko, čo máte v chladničke. Správna gazdinka nevyhodí nič. Všetko zužitkuje. Dnes mi to vôbec nemyslelo. Potrebovala som navariť obed a nie a nie vymyslieť, čo by sme mohli jesť. Všetky obľúbené jedla už totiž mama varila v týždni. Mohla som spraviť karé na prírodno. Len ho osoliť, okoreniť, opiecť na panvici, ale mne napadlo, že by som ho mohla niečím naplniť. Pozrela som staré kuchárske knižky, že aká je technológia a ako dlho sa to zhruba bude piecť. Nič... Ani teplota, ani čas. Nuž poďme improvizovať. Krok 1 Na obrázkoch som videla len raz zložené mäso, ale tej môj kus mäsa bol veľký. Takže som si vymyslela svojský rez v tvare písmena "U". Či je to tak správne, netuším, ale rezalo sa mi dobre. Prerušovaná čiara naznačuje miesto, kde som začala a šípky ukaz...